Odosobnienie medytacyjne w ciszy (5-10 marca 2024)

Odosobnienie medytacyjne w ciszy (w nurcie mindfulness i compassion: dla nauczycieli i praktyków)

Kolejne, wyczekiwane odosobnienie z Fritsem Kosterem, jednym z najbardziej doświadczonych i uznanych w Europie nauczycieli medytacji mindfulness i compassion oraz współtwórcą programu Mindfulness-Based Compassionate Living, odbędzie się już w marcu 2024 w Polsce!

Towarzyszyć mu będzie Jetty Heynekemp, nauczycielka medytacji i fizjoterapeutka, a prywatnie żona Fritsa.

Program:

 • Wtorek 5.03 (wieczór) – przyjazd, zakwaterowanie; powitanie i rozpoczęcie odosobnienia
 • Środa 6.03 – Sobota 9.03
  • Codzienna praktyka w ciszy – codziennie godz. 6.30 – 21:30 (z przerwami na posiłki i odpoczynek) 
   – medytacja siedząca
   – uważny ruch z Jetty Heynekamp
   – skanowanie ciała
   metta i inne medytacje z nurtu compassion
   – uważne chodzenie
   – wykłady nauczyciela na temat praktyki uważności i współczucia
   – spotkania nauczyciela z uczestnikami w podgrupach/indywidualnie (podczas tych nieobowiązkowych spotkań uczestnicy zapraszani są do podzielenia się z nauczycielem refleksjami, pytaniami, wątpliwościami – to jedyny czas wyjścia z ciszy, obowiązującej uczestników podczas całego odosobnienia; w spotkaniach może uczestniczyć tłumacz).
 • Niedziela 10.03: 6.30 – 12:30 Praktyka i zakończenie odosobnienia obiadem

Dla kogo?

Odosobnienie skierowane jest do nauczycieli i praktyków medytacji uważności i współczucia, spełnia również wymogi corocznego odosobnienia niezbędnego we własnym procesie i certyfikacji dla nauczycieli medytacji.

ZASADY ODOSOBNIENIA

 1. Podczas Odosobnienia obowiązuje reguła CISZY, tzn. nierozmawiania z innymi uczestnikami na sali medytacyjnej, w przestrzeni wspólnej i w pokojach. Wyjątkiem będą spotkania indywidualnie lub w podgrupach z Nauczycielem, podczas których będzie można podzielić się swoimi refleksjami i zadawać pytania.
 2. Podczas Odosobnienia obowiązuje nieużywanie alkoholu oraz innych substancji zmieniających świadomość.
 3. Podczas Odosobnienia nie korzysta się z komputerów i telefonów komórkowych, niewskazane jest również intensywne czytanie.

O PROWADZĄCYCH

Frits Koster – nauczyciel medytacji Vipassana oraz certyfikowany nauczyciel programu Redukcji Stresu w Oparciu o Mindfulness (MBSR) i Terapii Kognitywnej w Oparciu o Mindfulness (MBCT). Posiada również doświadczenie jako pielęgniarz psychiatryczny, przez wiele lat uczył uważności w ośrodkach zdrowia psychicznego oraz w klinikach i szpitalach. Od 44 lat praktykuje buddyzm Theravada, w latach 1980-tych przez 6 lat odbywał praktykę jako mnich w tajskim klasztorze buddyjskim. Od lat 80-tych prowadzi odosobnienia i kursy medytacji Vipassana oraz szkolenia z medytacji mindfulness w licznych europejskich instytutach.
Jest autorem kilku książek, w tym „Liberating Insight” oraz „The Web of Buddhist Wisdom” (Thailand: Silkwormbooks). Wraz z psychiatrą Erikiem van den Brinkiem stworzyli 15 lat temu 8-tygodniowy pogłębiony program dla osób, które ukończyły MBSR/MBCT i chcą podtrzymać praktykę oraz które mierzą się z nadmiernym samokrytycyzmem. Program ten nosi tytuł Mindfulness-Based Compassionate Living (życie ze współczuciem oparte na uważności), a jego szczegóły opisane są w książkach Mindfulness-Based Compassionate Living (Routledge, 2015) oraz wydanym w tym roku po polsku podręczniku „Życie ze współczuciem oparte na uważności”. Więcej na: www.compassionateliving.info.

Jetty Heynekamp – z zawodu fizjoterapeutka, jest mamą dwóch dorosłych już dzieci. Od 1982 roku praktykuje medytację Vipassana, uczestniczyła też w kilku długich odosobnieniach na Sri-Lance i w Tajlandii. Ma bogate doświadczenie w pracy z klientami, którzy mierzą się z ograniczeniami fizycznymi. Jest też certyfikowaną nauczycielką programów MBSR i MBCL. Jetty poprowadzi podczas odosobnienia uważny ruch oraz wesprze indywidualnie uczestników w dostosowaniu właściwej postawy, z uwzględnieniem ich fizycznych ograniczeń.

Frits i Jetty są małżeństwem i od 2004 roku wspólnie prowadzą odosobnienia.

Tłumaczenie

Odosobnienie będzie w całości tłumaczone z języka angielskiego na polski.

Tłumaczka: Marta Markocka-Pepol, anglistka, nauczycielka MBSR i MBCL, tłumaczka odosobnień i szkoleń oraz materiałów MBCL, od 2023 roku pełni rolę opiekuna naukowego („tutor”) programu MBCL w Polsce: https://www.mbcl-international.net/mbcl-tutors/

Podstawowe informacje:

TERMIN: Wtorek 5 marca 2024 (wieczór) – niedziela 10 marca 2024 (południe)

MIEJSCE: Zagroda Kuwasy, Woźnawieś 30A (Podlasie)

CENA:

Na łączną cenę składa się opłata za odosobnienie oraz opłata za pobyt.

Opłata za odosobnienie:
1600 zł (cena promocyjna do 10.01.2024)
1900 zł (cena regularna po 10.01.2024)
Opłata obejmuje: prowadzenie Fritsa Kostera oraz Jetty Heynekamp; tłumaczenie na język polski.

Opłata za pobyt:
290 zł/os/doba
1450 zł – za cały 5-dniowy pobyt

Opłata obejmuje nocleg w pokoju 2- lub 3-osobowym oraz wyżywienie: 3 posiłki dziennie. (Istnieje możliwość wynajęcia pokoi jednoosobowych za dodatkową opłatą).

Dojazd we własnym zakresie.

Szczegóły płatności dostępne są w formularzu zgłoszeniowym.

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

UWAGA: Wypełnienie formularza nie jest równoznaczne z rezerwacją miejsca, która następuje po wpłacie zaliczki w wysokości 600 zł, nie później niż w ciągu 7 dni od przesłania zgłoszenia przez formularz.

LICZBA MIEJSC NA ODOSOBNIENIU JEST OGRANICZONA WIELKOŚCIĄ SALI MEDYTACYJNEJ I LICZBĄ MIEJSC NOCLEGOWYCH W OBIEKCIE. DECYDUJE KOLEJNOŚĆ ZGŁOSZEŃ I WPŁAT ZALICZKI.

Leave a Reply